2013. november 23., szombat

THE FLAMING LIPS - YOSHIMI BATTLES THE PINK ROBOTS. 2002. (Warner Bros.)


Track list:
1. Fight Test  4:14
2. One More Robot/Sympathy 3000-21  4:59
3. Yoshimi Battles the Pink Robots Pt. 1  4:45
4. Yoshimi Battles the Pink Robots Pt. 2  2:57
5. In the Morning of the Magicians  6:18
6. Ego Tripping at the Gates of Hell  4:34
7. Are You a Hypnotist??  4:44
8. It's Summertime  4:20
9. Do You Realize?? 3:33
10. All We Have Is Now  3:53
11. Approaching Pavonis Mons by Balloon (Utopia Planitia) 3:08


The Flaming Lips:
Wayne Coyne – gitár, ének; művészi munka, keverés, producer
Michael Ivins – basszusgitár, billentyűk, ének; keverés, producer, hangmérnökasszisztens
Steven Drozd – gitár, billentyűk, elektromos hangszerek, dob, ének; keverés, producer

További közreműködők:
Yoshimi P-We – vokalizáció
Dave Fridmann – producer, keverés, programozás, hangmérnök, mastering
Scott Booker – producer
Trent Bell – tracking
Andy Taub – tracking
George Salisbury – design
  Saját bejáratú zenei univerzumom egyik legszebb ékköve a The Flaming Lips Yoshimi Csatája a Rózsaszín Robotokkal című fantasztikus album. Hosszú történet lenne mindazt elmesélni (talán egyszer máskor), hogyan vált a zavaros fejű, zajongó obskúrus alternatív zenekar a psychedelikus-rock Nagymesterévé.

2013. november 17., vasárnap

PRINCE RUPERT'S DROPS - Run Slow (Beyond Beyond is Beyond Records, 2012) album review


1.Lungs 07:31   
2.Almond Man 03:26       
3.The Fortress 01:50   
4.Plague Ride 07:42   
5.Pillar To Post 03:53   
6.This Evening's Arms 04:17       
7.Like A Knife 04:57   
8.Run Slow 09:00

Leslie Stein: guitar & vocals, Kirsten Nordine: keyboard
Bruno Meyrick-Jones: guitar & vocals, Steve McGuirl: drums, percussion & guitar
Chad Laird: bass, guitar, piano & vocals

 
Különösebben nem kedvelem, amikor egy zenekar csinál egy olyan lemezt, ami olyan, mintha 30-40 éve is készülhetett volna. Egyrészt érti az ember az emóciókat, másrészt viszont valahogy hiányzik számomra e lemezekből valami, talán pont az anakronizmusuk miatt érzem ezt, nincs benne az a kor amikor készült, nem járják át a készítőket ért hatások, mintegy önmagukat lecsupaszítva csak a nekik kedves zenét játsszák. Nincs ezzel különösebb baj, igen sok jó lemez készül, a jelek szerint az érdeklődés is megvan a mai fiatalokban erre, hisz ha nem lenne, nem létezhetne ennyi jó kis régies psychedeliát játszó banda. Jelen írásban mégis kivételt teszek, hisz a két hölgy és három úr (e megnevezés életkoruk miatt kissé túlzás, de nem tartottam illendőnek csajozni meg srácozni) alkotta amerikai csapat olyan lemezt tett le az asztalra, mely egyrészt hangzásában és hangulatában is tökéletesen adja vissza a '60-as évek végének amerikai psychedelikus zenéit, másrészt pedig egyszerűen tökéletesre sikeredett, hibátlan alkotásról van szó. Nem akarok azzal bajlódni, hogy kire-mire hasonlít, maradjunk abban, hogy mindenre amit ma San Francisco Soundként ismerünk. Talán még mondhatnók a lemezt valami psychedelikus dream-popnak is, bár ez nem teljesen állja meg a helyét, hisz annál sokkal komplexebb zenét hallunk. Egyszerűen minden a helyén van, nagyon kitalált, mégsem túlbonyolított lendületes dalok, több ízt is elénk raknak, a csendesebb folkos hangulattól kezdve a kedves dalon és a nagyon dögös psychedelikus nótán át az összetettebb szerkezetekig.
Férfi és női szóló ének váltakozik dalról dalra és bizony a gitározó kezeknek is van lehetősége kibontakozni. Nem akarnék egy nótát sem kiemelni az egészből, úgy jó ez a lemez az elejétől a végéig, ahogy van.


Share on Tumblr

2013. november 14., csütörtök

FELLWOODS - Wulfram (2011) Album Review


  Biztos járt már mindenki úgy, hogy érthetetlen módon odavágott neki egy olyan zene, aminek egyébként ezt nem kellett volna tennie. Jó pár megunhatatlan kedvencem is így férkőzött be szürkeállományomba, a mai napig rá nem jőve, hogy egyébként miért tette és teszi ezt. A Fellwoods lemezébe is csak a címe miatt akartam belehallgatni, ha már valahonnan a Net rejtelmes bugyraiból egyszer csak megjelent a böngészőben, ha jól emlékszem valami Bandcamp-es keresgélés közben. Valószínűleg jó időben és helyen történt mindez, mivel már az első pár taktus után nyúltam is az erősítő hangerőgombjához. Akkor és ott nagyon odaszúrt az a gitárhangzás, az az ének. Az, ami tökéletes megidézése a '70-es évek elejének legjobb gitárnyüstölő fémzenészeinek. Ne várjunk semmi eredetit ettől a lemeztől. Rögtön eszünkbe juthatnak olyan nagyszerű bandák, mint a Sir Lord Baltimore, Buffaloo, vagy éppen a korai Judas Priest.
  Maga a lemez számomra nem tökéletes, de nagyon jó. Hibájának róhatom fel a négy rövidke szösszenetet, mely megtöri a nyers rockandrollt. Egy, maximum kettő is elég lett volna belőle, inkább rakhattak volna még egy tökös dalt a lemezre. De mondatnók, nagyobb baj ennél sose legyen. A lemez kapható cd-n és lp-n is, ez utóbbi szerencsés döntés volt, mert igazán olyan lemezjátszóra felpattintós hangulata van.
Zárszónak legyen elég annyi, ha éppen vágysz a '70-es évek fémes ízeire és új nótákat is akarsz hallani az ezerszer hallott kedvencek mellett, akkor a portlandi banda jó választás lesz. 
(mark)




Share on Tumblr

2013. november 8., péntek

Mondo movie

A Mondo címkét az áldokumentarista-szerű filmekre aggaták, melyek legfőbb jellegzetessége, hogy meglehetőst erős a szexuális és/vagy erőszakos töltetük. Rokonságot mutatnak az exploitation/sexploitation filmekkel. Virágzásuk a '60-as években kezdődött, kiteljesedése a műfajnak a '70-es évek volt. Jópár klasszikus született, elsősorban olasz rendezők jeleskedetek a néhol érdekes, néhol igencsak mocsok filmek készítésében.
Jelen posztunk tárgya viszont egy korai amerikai gyöngyszem, nem mástól, mint a B-moviek fenegyerekétől, Russ Meyertől. Róla tudni kell, hogy leszart minden filmes konvenciót, járta a saját útját, így készítve el ma már kultnak számító filmejeit. (Faster Pussycat! Kill! Kill!; Motorpsycho; The Immoral Mr. Teas; Blacksnake! vagy éppen a Vixen filmek.) Vizsgálódásunk célkeresztjébe nem emiatt került a Mondo Topless című 1966-os mozi, hanem zenéje miatt. Vagyis a zenekészítés mikéntje miatt. Nyugodtan elmondhatjuk, hogy a stoner szellemiség egyik első megnyilvánulását érhetjük itt tetten.

2013. november 6., szerda

könyvajánló: A hatalomgyakorlás technikái

    Nemrég sikerült megvennem ezt a kevésbé ismert könyvét az általam nagyon kedvelt cseh írónak. A kolofonból kiderűlt, hogy Pozsonyban nyomták, mindössze 4000 példányban. Egyrészt örűl az ember, hogy 100 ftért ilyen könyvek kerülnek a kezébe, másrészt szomorú, hogy könyvtár selejtezte le a teljes érdektelenség okán.
Két kisregény van a könyvben és hasonló témát járnak körbe. A közel 90 éve íródott művek sajnos a mai napig aktuálisak. Aktualitásukban az a félelmetes, hogy a jelenlegi politikai környzetben a leírtak ismét bármikor, bármelyikünkkel megtörténhetnek.
Az első írás Kafka Perének alapvetését tartalmazza, azaz a megvádolást és az ezzel kapcsolatos következményeket. Capek a lényeget a politika szolgálatába álló újságírói rafinéria álságos megnyilvánulására helyezi, teszi ezt néha már mulatságosan túlzóan. De épp a mulatságos részeknél merűl fel a kérdés bennünk: tényleg túlzásról van szó, vagy ez a valóság?
A kötet második írása ugyanezt a témát járja körbe, de immár nem a megvádolt, hanem a vádló, az újságíró szemszögéből. Egy lapszerkesztő szürreális álmain keresztűl ismerhetjük meg a folyamatot, teszi ezt az író kacagtató humorral és ezen íráson mi is felszabadultabban nevethetünk, mivel szürreális képei közvetlen fenyegetéssel nem riogatnak. De olvasás közben elképzelhetjük azon bértollnokok, vagy csak fanatikus őrültek lelki világát, kikkel sajnos nap mint nap találkozhatunk a médiában.

   Talán ismerős sokaknak a neve a jelentős svéd krimiszerzőnek, leginkább feleségével, Maj Sjöwallal  közösen írt műveik lettek ismertek. Jelen kötet 1966-ban látott napvilágot, 1968-ban jelent meg magyarul az Európa Könyvkiadónál. Az író magyarul hozzáférhető könyveit nagyon kedvelem, ezért örültem igazán, hogy egy eddig ismeretlen kötetére bukkantam. Annyit tudni kell róla, hogy a svéd krimiirodalom egyik legnagyob alakjának tekinthető, írásai - egyébként az őt követő írókhoz hasonlóan -kilépnek a krimiirodalom keretei közűl. Szokatlan a művekben a krimi szál is, nem a megszokott bűnesetekkel találkozhatunk, sőt mondhatnánk, szinte oly ártalmatlan alapvetésből indul ki a regény, ami talán még a hírekbe se kerülne be. Az ehhez kapcsolódó hét napos nyomozás pedig csak ürügyül szolgál az író számára, hogy a cselekmény szövögetése közben számunkra döbbenetes módon mutassa be a jóléti társadalom mintaképének számító Svédországban a felszín alá söpört problemákat. És olvasás közben szembesülhetünk a ténnyel, hogy mi csak kapkodjuk a fejünket, mi is történik körülöttünk, milyen események zajlanak hazánkban, hát igazán semmi olyasmi nem történik itt, ami már igencsak jó ideje nyugatabbra kipróbált és tökélyre fejlesztett hatalomgyakorlási teschnika. Rövidke könyv, egy este le lehet zúzni, nagyszerű szórakozás és elgondolkodtató politikai háttértanulmány is egyben.


   És ha azt hisszük, hogy minden olyan rossz amilyen csak lehet, akkor egy pillanatig feléledhet bennünk a remény, hisz van (lenne) megoldás. Kant igen rövidke művét lehet bátran ajánlani azoknak is, akik nem mernek a meglehetősen fajsúlyos munkáiba belevágni. Bár könnyűnek nem könnyű olvasmány, hisz itt sem enged precizításából, de talán egy fokkal "lazább" mint nagy művei. Kicsit nehéz olvasni, mert a magyarázó jegyzetek néhol hosszabbak mint maga a tényleges írás. De remélem ezzel nem szegtem senki kedvét. A kedvet majd az fogja szegni, hogy kezünkben egy kidolgozott munka, mely a világ és benne mi, emberek jobb és békésebb életének megvalósítási lehetőségéről szólna, de olvasás közben hamar rájövünk, hogy ez sosem fog megvalósulni.
Teljes egészében elolvasható a MEK-ben.
(mark)

Science fiction irodalom és zene

Köztudomású, hogy a psychedelic-space-ambient (stb) zenék rajongói között meglehetősen nagy számban találhatóak olyanok, akik igencsak vonzódnak a sci-fi irodalomhoz. Vagy éppen fordítva. Nyílván, mindkettőben hasonló gondolatokat, hangulatokat találhat meg az ember. Így vélekedhetettek erről a kérdésről a kanadai, 1998-tól létező, igencsak veteránnak számító No Type (netlabel, de LP/CD kiadó is) vezetői is, amikor felkértek művészeket, hogy készítsenek lemezeket, melyek inspirálói a sci-fi irodalom klasszikus művei. Természetesen, mind a művek választásában, mind a zenei megvalósításban szabad kezet kaptak az alkotók. A 2000 óta futó, Sine Fiction elnevezésű sorozat jelenleg a 20. lemezénél tart. Az inspirált művek jó része immár magyarul is hozzáférhető, így könnyedén megtehetjük, hogy kedvenc műveinket újra (vagy éppen először) olvasva meg is hallgathatjuk a zenei lenyomatát, eldöntve, hogy tetszik, nem tetszik, tudunk-e azonosulni a művészek világával, vagy éppen elgondolkodhatunk, hogy másnak mennyire, tőlünk idegen, szokatlan hangokká csapódott le az olvasott mű. A kiadó előadói a súlyosabb zenei utakat járó alkotók, így ne feltétlenűl kellemes kikapcsolódást keressünk e lemezekben. Lesz itt szabad improvizált zenélés, szélsőséges hangpreparátumok, durva noise, de találunk majd szokatlan világú elektronikus zenéket, akárcsak néhány, füleinknek is kellemesebb drone, ambient hatású műveket.
Mindenkinek jó olvasást és zenehallgatást kívánok!
(mark)

2013. október 26., szombat

BLUE ÖYSTER CULT – FIRE OF UNKNOWN ORIGIN. 1981. (Columbia)



Dalok listája:

A oldal :
1.         "Fire of Unknown Origin"         (Joe Bouchard, Patti Smith, Eric Bloom,
                                                            Albert Bouchard, Donald Roeser)                 4:09
2.         "Burnin' for You"                      (Roeser, Richard Meltzer)                             4:29
3.         "Veteran of the Psychic Wars"  (Bloom, Michael Moorcock)                         4:48
4.         "Sole Survivor"                         (Bloom, John Trivers, Liz Myers)                  4:04
5.         "Heavy Metal: the Black and Silver" (A. Bouchard, Bloom, Sandy Pearlman) 3:16

B oldal :
6.         "Vengeance (The Pact)"           (A. Bouchard, J. Bouchard)                           4:41
7.         "After Dark"                            (Bloom, Trivers, Myers)                                 4:25
8.         "Joan Crawford"                      (A. Bouchard, David Roter, Jack Rigg)          4:55
9.         "Don't Turn Your Back"           (A. Bouchard, Allen Lanier, Roeser)              4:07
                                                                                                              
                                                                                                                                 39:06



  Az első album, amit a távoli múlt ködéből az Időhurok hasábjaira repítek, a Fire of Unknown Origin című, 1981-ben megjelent Blue Öyster Cult remekmű. A legendás amerikai hard rock bandának szinte minden pillanata emlékezetes, de a ’70-es években készült anyagai egytől-egyig a rock klasszikus kategóriájába tartoznak. Köztük néhány remekbe szabott koncertalbum is virít, amik hűen adják vissza a BÖC élő előadásainak energiáját. Ezt a hosszú kreatív sorozatot zárja le számomra ez a stúdióalbum, karöltve az 1982-ben kiadott Extraterrestrial Live koncertanyaggal.

2013. október 24., csütörtök

motörhead best of

Kis két fős szerkesztőségünkben annyira belelkesültünk a Motörhead remekül sikerült Aftershock albumától, hogy készítettünk egy közös, 20 számos listát a kedvenc Motörhead dalainkból. Arra szeretnénk biztatni minden Dicsőséges Űrlovast és rock and roll fanatikust, hogy kövessétek a példánkat. Elő a lemezekkel, a nagyterpesszel és ha idiótára headbangeltétek magatokat, akkor posztoljátok ki Ti is saját Motörhead-listátokat a Glorious Space Riders facebook-szupersztrádájára. Kíváncsian várjuk, hogy Ti melyik dalokra gerjedtek!

2013. október 23., szerda

MOTÖRHEAD - Aftershock. 2013.

Bár blogunk zenei témájú értekezései alapvetően a múltból idekerült kiadványokkal foglalkoznak, most kivételt teszünk, hisz a méltatásra kerülő lemez akár 35 évvel ezelőtt is megjelenhetett volna.
Aszongya egy haver a napokban: Jelentmegújhedlemezésbaszottjó.
Na ezen meglepődtem, mert az utóbbi időkben csak Lemmy egészségi állapotáról érkező nem túl bíztató híreket lehetett hallani, semmi olyasmit, hogy lemezt készítenének. Hát igen, a rockandroll legnagyobb arca pár éve leállt a cigiről és drogról, és whisky adagját is alaposan csökkentetnie kellett. Ez van, whiskybe balzsamozott, rockandroll által tartósított testén is csak fog az idő, pedig el akartuk hinni, hogy Lemmy 186 évesen is majd tolja, és napi 3 csaj meglesz neki a 2 litykó whisky mellett. Persze jópár évvel ezelőtt sejteni lehetett hogy készülődik valami, mert egyszercsak bajusz nélkül láthattuk (hálisten visszanőtt), na meg feltűnt valami alkoholmentes sörreklámban is. Viccen kívül egyébként, önéletrajzi könyvéből (Fehércsíkláz) azért egy igen jól gondolkodó Lemmyt ismerhetünk meg, akitől szellemileg az agyatlan önpusztítás nagyon távol áll. És talán ez a józanság mentette most meg és hallgatott-ha nem is elsőre-a jó szóra és egy ideig leállt a huligánkodással,  kapott egy mini defibrillátort és bár fáj neki itt-ott (melyik 68 évesnek nem fáj), kicsit nehezen mozog, megfordult a fejében a turnézás abbahagyása is, de a lemezkészítés, újabb pusztító rákenrollok írása és előadása abbahagyását hálisten azért elképzelhetetlennek tartja.

2013. október 20., vasárnap

Glorious Space Riders: ÁLLANDÓSÁG, DE NEM MOZDULATLANSÁG > CARLTON MELTON...

A múlt csodálatos psychedelikus space-rock zenéje feléledt.

 Glorious Space Riders:  CARLTON MELTON-Four Eyes:   Nemrég olvashattátok dupla Carlton Melton ajánlónkat, ami a jam band Always Even című, felszabadító erejű kalandját elemezte ki > ...

2013. október 16., szerda

AZ IDŐHUROK KÉTFÉLE MODELLJE > Átvétel az Eseményhorizont Magazintól

Ezt a fantasztikusan csodálatos írás bővebb magyarázatot nyújt blogunk elnevezéséhez. Szinte blogunk definíciójaként értelmezhető. Minden szava átvétel az Eseményhorizont Magazintól. Köszönet érte! > katt ide!


AZ IDŐHUROK KÉTFÉLE MODELLJE


„Az időforrásnak okosan forog az agya,

az időhurok pedig egy körben járó okoskodás.”


Az időfizikai publikációkban kétféle ábrázolása terjedt el az időhuroknak az elmúlt években. Az egyik az oktaéderes szerkezet (1. ábra), a másik a térbeli spirálhurok (2. ábra). Mindkét modell többé-kevésbé ki lett dolgozva, mind matematikailag, mind fizikailag, ugyanakkor a köztük lévő kapcsolatot még senki sem vizsgálta meg alaposabban. Miközben ezt a hiányosságot nekiláttam pótolni, elkerülhetetlenül arra a következtetésre jutottam, hogy csak az egyik helyes és használható közülük, a másik tévedésen és félreértéseken alapul. Az alábbiakban röviden ismertetem az ezzel kapcsolatos véleményemet és a helyes megoldással kapcsolatos főbb tudnivalókat.

Glorious Space Riders: CARLTON MELTON - ALWAYS EVEN (LP/CD/DL - Agitated ...

A múlt csodálatos psychedelikus space-rock zenéje feléledt.

Glorious Space Riders: CARLTON MELTON - ALWAYS EVEN (LP/CD/DL - Agitated ...: Side A: Slow Wake Keeping On Spiderwebs Side B: Sarsen The Splurge Tagok: Andy Duvall - Guitar/...
Share on Tumblr

2013. október 14., hétfő

IDŐFIZIKA A SMARAGDTÁBLÁKON > átvétel az Eseményhorizont.uw.hu oldalról

CSODÁLATOS ÉS JELENTŐSÉGTELJES ÍRÁS A SMARAGDTÁBLÁRÓL > AZ ESEMÉNYHORIZONT.UW.HU OLDALRÓL EMELTÜK ÁT! > KÖSZÖNJÜK MEG NEKIK!

A Mandala-Véda Kiadó 2001-ben adta ki az igazság látnokai sorozatában Dr. M. Doreal: Az Atlantiszi Thoth smaragdtáblái című könyvét, 2490 Ft-ért. Az álnevet használó szerző a Fehér Templom Testvériségének vezetője volt és állítása szerint a Nagy Fehér Páholy utasítására jutott hozzá a smaragdtáblákhoz, amik tartalmát lemásolta és lefordította, majd az ezredforduló közeledtével nyilvánosságra hozta.