2013. november 6., szerda

könyvajánló: A hatalomgyakorlás technikái

    Nemrég sikerült megvennem ezt a kevésbé ismert könyvét az általam nagyon kedvelt cseh írónak. A kolofonból kiderűlt, hogy Pozsonyban nyomták, mindössze 4000 példányban. Egyrészt örűl az ember, hogy 100 ftért ilyen könyvek kerülnek a kezébe, másrészt szomorú, hogy könyvtár selejtezte le a teljes érdektelenség okán.
Két kisregény van a könyvben és hasonló témát járnak körbe. A közel 90 éve íródott művek sajnos a mai napig aktuálisak. Aktualitásukban az a félelmetes, hogy a jelenlegi politikai környzetben a leírtak ismét bármikor, bármelyikünkkel megtörténhetnek.
Az első írás Kafka Perének alapvetését tartalmazza, azaz a megvádolást és az ezzel kapcsolatos következményeket. Capek a lényeget a politika szolgálatába álló újságírói rafinéria álságos megnyilvánulására helyezi, teszi ezt néha már mulatságosan túlzóan. De épp a mulatságos részeknél merűl fel a kérdés bennünk: tényleg túlzásról van szó, vagy ez a valóság?
A kötet második írása ugyanezt a témát járja körbe, de immár nem a megvádolt, hanem a vádló, az újságíró szemszögéből. Egy lapszerkesztő szürreális álmain keresztűl ismerhetjük meg a folyamatot, teszi ezt az író kacagtató humorral és ezen íráson mi is felszabadultabban nevethetünk, mivel szürreális képei közvetlen fenyegetéssel nem riogatnak. De olvasás közben elképzelhetjük azon bértollnokok, vagy csak fanatikus őrültek lelki világát, kikkel sajnos nap mint nap találkozhatunk a médiában.

   Talán ismerős sokaknak a neve a jelentős svéd krimiszerzőnek, leginkább feleségével, Maj Sjöwallal  közösen írt műveik lettek ismertek. Jelen kötet 1966-ban látott napvilágot, 1968-ban jelent meg magyarul az Európa Könyvkiadónál. Az író magyarul hozzáférhető könyveit nagyon kedvelem, ezért örültem igazán, hogy egy eddig ismeretlen kötetére bukkantam. Annyit tudni kell róla, hogy a svéd krimiirodalom egyik legnagyob alakjának tekinthető, írásai - egyébként az őt követő írókhoz hasonlóan -kilépnek a krimiirodalom keretei közűl. Szokatlan a művekben a krimi szál is, nem a megszokott bűnesetekkel találkozhatunk, sőt mondhatnánk, szinte oly ártalmatlan alapvetésből indul ki a regény, ami talán még a hírekbe se kerülne be. Az ehhez kapcsolódó hét napos nyomozás pedig csak ürügyül szolgál az író számára, hogy a cselekmény szövögetése közben számunkra döbbenetes módon mutassa be a jóléti társadalom mintaképének számító Svédországban a felszín alá söpört problemákat. És olvasás közben szembesülhetünk a ténnyel, hogy mi csak kapkodjuk a fejünket, mi is történik körülöttünk, milyen események zajlanak hazánkban, hát igazán semmi olyasmi nem történik itt, ami már igencsak jó ideje nyugatabbra kipróbált és tökélyre fejlesztett hatalomgyakorlási teschnika. Rövidke könyv, egy este le lehet zúzni, nagyszerű szórakozás és elgondolkodtató politikai háttértanulmány is egyben.


   És ha azt hisszük, hogy minden olyan rossz amilyen csak lehet, akkor egy pillanatig feléledhet bennünk a remény, hisz van (lenne) megoldás. Kant igen rövidke művét lehet bátran ajánlani azoknak is, akik nem mernek a meglehetősen fajsúlyos munkáiba belevágni. Bár könnyűnek nem könnyű olvasmány, hisz itt sem enged precizításából, de talán egy fokkal "lazább" mint nagy művei. Kicsit nehéz olvasni, mert a magyarázó jegyzetek néhol hosszabbak mint maga a tényleges írás. De remélem ezzel nem szegtem senki kedvét. A kedvet majd az fogja szegni, hogy kezünkben egy kidolgozott munka, mely a világ és benne mi, emberek jobb és békésebb életének megvalósítási lehetőségéről szólna, de olvasás közben hamar rájövünk, hogy ez sosem fog megvalósulni.
Teljes egészében elolvasható a MEK-ben.
(mark)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése